Профілактика глаукоми
Серед різних захворювань ока глаукома посідає особливе місце. Причина цього полягає навіть не в тому, що даним терміном, по суті, називають не один певний недуг, а цілу групу, яка налічує понад 60 патологій, а в тому, що при загальному непримітному перебігу, фінал у кожній з них один: невиліковна сліпота. За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ), зараз вже більше 5 млн. людей втратили зір внаслідок глаукоми, що становить 13,5% від усіх випадків сліпоти в світі.
6 березня у всьому світі відзначається «Всесвітній день боротьби з глаукомою». Цей день почав проводитися з 2008 року за ініціативою Всесвітньої асоціації товариств глаукоми - WGA і Всесвітньої асоціації пацієнтів з глаукомою - WGPA.
Глаукома - захворювання очей, що характеризується підвищенням внутрішньоочного тиску. Початок недуги підступний і протікає безсимптомно. Якщо лікування цього захворювання не проводиться, то поступово починає звужуватися поле зору - людина перестає помічати розташовані збоку об’єкти, надалі хвороба призводить до прогресуючого зниження зору, причому з часом можлива повна його втрата. На жаль, зір, втрачений внаслідок глаукоми, не підлягає відновленню.
За даними Міжрегіональної громадської організації «Асоціація хворих глаукомою», в даний час глаукома - одна з основних причин сліпоти та слабкозорості. Кількість глаукомних хворих у світі вже доходить до 100 млн. чоловік. При цьому з 28 млн. сліпих у світі майже кожен п’ятий втратив зір у зв’язку з цим захворюванням.
Глаукома - це хронічне захворювання очей, при якому підвищується внутрішньоочний тиск і пошкоджується зоровий нерв. При цьому зір може знизитись до настання повної сліпоти. Втрата зору, спричинена глаукомою, носить незворотний характер, тому що гине зоровий нерв. Повернути зір в даному випадку вже неможливо.
Нажаль, глаукома - достатньо розповсюджене захворювання. На нього хворіють, як правило, люди віком старші 40 років. Але бувають випадки, коли ця недуга вражає і молодих людей (юнацька глаукома), і навіть новонароджених (вроджена глаукома).
Головною умовою успішної боротьби з цією недугою є ранній початок лікування. Чим раніше хворий звернеться до лікаря з приводу виникнення у нього неприємних відчуттів у очах або розладів зору, тим раніше може бути встановлений діагноз захворювання, і тим більше можливостей для збереження зору. Виявлення початку захворювання глаукомою іноді являє значні труднощі. Хворі не надають серйозної уваги першим ознакам хвороби чи пов’язують їх з іншими захворюваннями, а тому часто трапляється, що хворі на глаукому тривалий час лікуються від «мігрені» у невропатолога, або від гіпертонічної хвороби у терапевта. Несвоєчасне виявлення глаукоми призводить до того, що нерідко лікування починається вже на стадії розвинутої хвороби.
Рання діагностика глаукоми є найважливішим профілактичним заходом з попередження цього важкого захворювання.
Сьогодні є дві групи діагностичних проб, які мають мету раннього виявлення глаукоми. В першу групу входять так звані діагностичні фонометричні проби, при яких діагноз ставиться на підставі виявлених коливань внутрішньоочного тиску. Другу групу складають функціональні проби, направлені на виявлення незначних патологічних змін у функції ока.
Глаукома – це хронічне захворювання, що вимагає застосування лікарських засобів протягом усього життя хворого. Незважаючи на це серйозне захворювання, яке за відсутності лікування може призвести до сліпоти, Ви можете вести нормальний спосіб життя, який практично не відрізняється від способу життя здорових людей. Для цього слід ретельно дотримуватись курсу лікування і відповідного режиму праці та дієти, регулярно обстежуватись у офтальмолога.
Як правило, призначення ліків для нормалізації внутрішньоочного тиску відбувається після медикаментозної проби, яка дозволяє лікареві оцінювати ефективність призначеного лікування. Іноді, незважаючи на нормальний рівень внутрішньоочного тиску та ретельне дотримання всіх призначень лікаря, хворий вночі або зранку відчуває деякі ознаки вже знайомих йому симптомів глаукоми (легкі болі у скронях, надбрів’ях або в області верхнього корінного зуба та ін.). У таких випадках він повинен одразу попередити про це свого лікаря.
На даний час є багато нових сучасних лікарських засобів, які значно і на тривалий час знижують внурішньоочний тиск при глаукомі. Якщо ж активне медикаментозне лікування не допомагає, лікарі переходять до хірургічного втручання. Ось чому не слід відмовлятися від операції, якщо вона запропонована вашим лікарем. Операція, зроблена своєчасно, у більшості випадків дозволяє на тривалий час зберегти зір хворому.
Бережіть зір! Пам’ятайте, що Ваш зір у Ваших руках! Систематично відвідуйте окуліста. Найважливішим чинником для лікування наслідків глаукоми є її максимально раннє виявлення!
Насолоджуйтеся радістю сприйняття навколишнього світу! Не можна почути схід сонця, його можна тільки побачити!