Комунальне некомерційне підприємство Володарської селищної ради "Володарська лікарня"

Історична довідка

Історична довідка про розвиток медицини Володарського району та центральної районної лікарні

1885 року паном Л.В. Абрамовичем була побудована лікарня на 15 ліжок. У цій лікарні працювали 2 лікарі та 5 фельдшерів. Була пара коней та фаетон.

Це приміщення збереглося, в ньому перебував організаційно-методичний кабінет, а нині - міжрайонна МСЕК та Товариство Червоного Хреста..

Того ж року була відкрита й перша в районі аптека.

Мізерні історичні факти свідчать про стан медицини тих часів. У 1904 році у земській лікарні 15-річним юнаком почав роботу санітара І.В.Саморай. За два роки, у 1906-му, його перевели на посаду учня фельдшера, на якій він працював 3 роки. А з 1909 року він уже фельдшер земської лікарні. За 10 років І.В.Саморай стає помічником лікаря.

Із записів актів про смерть можна довідатись про рівень надання медичної допомоги на той час. Ось, наприклад, виписка із метричної книги за січень 1930 року по селу Рубченки:

  • у селянина с. Рубченки Лук’яна помер син Стратіон 4 років від глистів і гарячки;
  • у Одарки Перекладовської помер син Андрій 4 років від кашлю і застуди;
  • у дочки Федора Кравця Єфросинії помер незаконнонароджений син Іван 1 року від судом;
  • у Степана Дмитрика помер син Григорій від застуди і ядухи...

За 1930-ті роки даних про стан медицини у районі немає можна лише припустити її жалюгідне існування та непосильну працю медиків, котрі не мали права навіть писати реальні діагнози померлих від голоду, а ставили діагноз безбілковий набряк.

Але вже у 1940 році. у Володарському районі нараховувалось 3 лікарні: районна у Володарці, та сільські у Пархомівці і Рудому Селі. Всього лікарні були розраховані на 70 ліжок. Працювало 12 лікарів та 68 осіб середнього медичного персоналу. Було відкрито 12 фельдшерсько-акушерських пунктів та 5 колгоспних пологових будинків.

Наприкінці 1950-х років в районі нараховувалося вже 5 лікарень. Були ще відкриті лікарні у селах Городище-Пустоварівське та Рубченки. Тоді ж було відкрито протитуберкульозний диспансер на 10 ліжок. Ліжковий фонд зріс до 150 ліжок. У районі працювало 26 лікарів, 125 осіб середнього медичного персоналу. Кількість ФАПів збільшилась до 27, в них було 15 ліжок для надання медичної допомоги при пологах.

Особливий період у розвитку медицини припадає на 60-ті роки, особливо коли головним лікарем був Анатолій Нікіфорович Міщенко. Тоді був побудований 2-х поверховий лікувальний корпус, у нові приміщення переведені сільські лікарні у Рудому Селі та Рубченках, розширився протитуберкульозний диспансер до 40 ліжок, відкрито ще 3 фельдшерські пункти. До лікувально-профілактичних закладів району почали надходити нова медична апаратура та обладнання. Тоді ж на роботу до нашого району приїздити лікарі та середній медичний персонал, котрі заклали основи  сучасної медицини району, розвивалась спеціалізована медична допомога, лабораторно-інструментальна діагностика.

У 1973 році А.Н.Міщенко пішов на підвищення, його перевели на роботу до  Києва, а на посаду головного лікаря був призначений  Віталій Іванович Кардаш, котрий очолював лікарню чверть століття, до виходу на пенсію. За цей період районна лікарня перетворилась у медичне містечко.

У 1976 році  введено  в експлуатацію поліклініку на 375 відвідувань за зміну. З одноповерхового будинку поліклініки медики переселились у сучасне триповерхове приміщення з набором необхідної медичної апаратури та медичного інструментарію.

У 1980 році побудовано хірургічний корпус на 120 ліжок, кухню, господарське приміщення з пральнею та гаражем, районною санітарно-епідеміологічною станцією, аптекою.

У 1986 році побудований терапевтичний корпус на 120 ліжок.

Усі  новозбудовані приміщення були добре  укомплектовані меблями, інвентарем, сучасною медичною апаратурою, медичним інструментарієм.

У 1991 році ліжковий фонд лікарень району складав 330 ліжок, було 90 посад лікарів і 287 середнього медичного персоналу. Реально ж працювало 66 лікарів і 262 особи середнього медичного персоналу. Щорічно у стаціонарах лікувалося близько шести тисяч хворих.

За цей період у лікарні формується постійний кадровий потенціал. До лікарів, що прибули у 50-ті роки та 60-ті роки, - Н. Євлах, А. Кращенка,  П. Хоменка, Ф. Гречанінова, В. Люлючука, Г. Дишлик, Л. Гербич, додалися сім’ї Бабушкіних, Стареньких, Коханів, Мацюків, Малишків, Момотів, Власюків та інших, котрі мали міцні теоретичні знання та практичні навички. Вони ж очолили провідні служби району. Ці люди створили кістяк медичної служби району, до них тягнулись лікарі та медичні сестри, переймали у них досвід. Завдяки їхній наполегливій праці у лікарні запроваджувались нові методики лікування та діагностики, значно покращилась якість надання медичної допомоги населенню району.

Період другої половини 90-х років характеризується різким погіршенням фінансування закладів охорони здоров’я та проведення їх оптимізації відповідно до кількості населення у районі та потреби цього населення в медичній допомозі згідно з діючими нормативами в Україні.

У вересні 1998 року на посаду головного лікаря призначений Петро Іванович Стороженко, який до цього часу працював 13 років на посаді заступника головного лікаря з медичного обслуговування населення, а перед призначенням протягом 1,5 року займав посаду головного лікаря Володарської районної санітарно-епідеміологічної станції.

За період його роботи значно покращилась матеріально-технічна база Володарської центральної районної лікарні та лікувально-профілактичних закладів сільської мережі

За короткий період були відремонтовані (в основному за спонсорські кошти ) відділення: 3-х-поверхова поліклініка, терапевтичне, хірургічне, пологове, гінекологічне, дитяче, всі допоміжні служби: клініко-діагностична лабораторія, господарський корпус, кухня, патолого-анатомічна лабораторія, відкрито денний стаціонар, проведено благоустрій території, її озеленення. Реконструйовано пологове відділення, в якому проведено капітальний ремонт, усі вікна замінено на металопластикові.

У зв’язку із щорічним зменшенням кількості населення Володарського району, поступово відбувалось скорочення ліжкового фонду та структурних підрозділів центральної районної лікарні.

Ось як змінювалась кількість стаціонарних ліжок в районі:

  • 1990 р. - 280; 
  • 1997 р. - 130; 
  • 2008 р. - 120; 
  • 2011 р. - 100; 
  • 2015 р. - 90; 
  • 2016 р. - 68.

2008 року Постановою головного державного санітарного лікаря Володарського району Гонтар Г.І. від 09.12.2008 р. №11 та наказом головного лікаря Володарської ЦРЛ від 30.12.2008 р. № 148-К зупинено функціонування інфекційного відділення Володарської ЦРЛ та скорочено 5 стаціонарних ліжок. З цього часу укладено договір з Територіальним медичним об’єднанням м.Біла Церква ( нині - Білоцерківська міська лікарня №3 ) про стаціонарне лікування інфекційних хворих Володарського району. А в лікарні функціонує ізолятор тимчасового перебування хворих інфекційного профілю.

2013 року проведено реформування галузі охорони здоров’я району: медичну допомогу було розділено на первинну, вторинну і екстрену.

Рішенням сесії Володарської районної ради від 9 листопада 2012 року № 158-17(ІІ)-VІ та наказом головного лікаря від 21.03.2012 р. №42-К для надання первинної медичної допомоги населенню району було створено Комунальний заклад охорони здоров’я «Володарський центр первинної медико-санітарної допомоги» шляхом виділення на базі Володарської центральної районної лікарні за рахунок існуючої загальної численності працівників. Центр очолив Петро Іванович Стороженко.

У Володарській ЦРЛ продовжувалось надання вторинної ( спеціалізована ) медичної допомоги. Головним лікарем Володарської ЦРЛ призначено Богдана Васильовича Кравця, який до цього часу обіймав посаду заступника головного лікаря з медичної частини.

Відокремлено службу екстреної медичної допомоги: станція ЕМД - в м.Біла Церква, а в смт Володарка - підстанція ЕМД.

У зв’язку з економічною кризою в країні та необхідністю економії бюджетних коштів відбувалась подальша оптимізація медичних закладів району та скорочення штату працівників.

Так, згідно з розпорядженням Володарської РДА від 10.09.2014 р. №265 «Про економію бюджетних коштів медичними закладами Володарського району» та наказом по Володарській ЦРЛ від 10.09.2014 р. №60-К «Про економію бюджетних коштів Володарської ЦРЛ та недопущення заборгованості» було проведено оптимізацію приміщень Володарської ЦРЛ - закрито лікувальний корпус №2 ( терапевтичний ), внаслідок чого усі стаціонарні відділення були розміщені у лікувальному корпусі №1 ( хірургічному ). Оптимізація приміщень супроводжувалась скороченням персоналу закладу. Закриття одного корпусу дало можливість суттєвої економії бюджетних коштів на оплату теплопостачання.

2016 року на виконання Постанови КМУ від 25.11.2015 року №1024 «Про затвердження нормативу забезпечення стаціонарними лікарняними ліжками у розрахунку на 10 тисяч населення» та розпорядження Володарської РДА від 17.05.2016 р. №117 «Про оптимізацію ліжкового фонду та економію бюджетних коштів у Володарській центральній районній лікарні» ліжковий фонд Володарської ЦРЛ приведено до нормативного показника – 38,9 на 10 тисяч населення, тобто - 68 ліжок ( нормативний показник згідно з Постановою КМУ – 38). Скорочення персоналу лікарні цього разу не проводилось.

Проте з 2016 року відбулись значні позитивні зрушення в покращенні матеріально-технічної бази лікарні. Так, протягом 2016-2017 років оновлено медичне обладнання:

  1. 2016 року закуплено: Біохімічний аналізатор напівавтоматичний Biochem, Коагулометр  RT, Електрокардіограф Юкард-100, Термостат ТС-80, Стерилізатор паровий ВК-75, Дизельна електростанція, Теплопункт потужністю 190 кВт з теплообмінником, Плита електрична – ПЕ-6-Ш, Пральна машина Smeg на 12 кг, Бензокоса. Всього на суму – 461843 грн.
  2. 2017 року закуплено: Білірубінометр BR-501, набір хірургічних інструментів, Електрокардіограф Юкард-100, Центрифуга СМ-70 гематокритна, Мікроскоп бінокулярний – XS-4120 MICROmed, Шприцевий дозатор Heaco SN-50C66, Ліжко КФ-4 ( 4-х функціональне ) – 2 шт., Відсмоктувач медичний електричний Н-002, Стерилізатор повітряний ГП-80 ( 2 шт ), Аквадистилятор електричний  ДЕ-10М, Апарат для фізіотерапії комбінований МІТ-11, Апарат низькочастотної електротерапії“Радіус-1”, Опромінювач ртутно-кварцевий ОРК-021М, Опромінювач ртутно-кварцевий УГН-01М, Вузол обліку теплопостачання  ( 4 шт. ), Станція пом’якшення води, Ноутбук, Всього на суму – 583443,6 грн.

2017 року проведена заміна усіх вікон стаціонарного корпусу на енергозберігаючі.

2018 року проведено капітальний ремонт приймального відділення.